BKM Express’in kapanacağı tarih belli oldu

hac
ajans

Rekabet Kurumu’nun geçtiğimiz aylarda aldığı kararın gerekçesinin duyurulmasıyla beraber BKM Express’in kapanacağı tarih açıklandı.

Birden fazla kredi kartını dijital bir cüzdan uygulamasında bir araya getiren ve Bankalararası Kart Merkezi BKM tarafından sunulan BKM Express uygulaması ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir karar alınmıştıRekabet Kurumu tarafından alınan karara göre bu hizmetin sonlandırılmasına karar verilmişti. Ancak gerekçeli karar açıklanmadığı için hizmetin sonlandırılması için kesin bir tarih verilmemişti. Rekabet Kurumu gerekçeli kararını da yayınladı ve bu açıklama ile beraber BKM Express‘in kapatılması için 60 günlük süre başladı.

BKM Express’in kapanacağı tarih belli oldu

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada “4054 Sayılı Kanun’un 5. Maddesi Uyarınca Bireysel Muafiyet Tanınması Talebi” başlıklı dosyanın sonuçlandığı duyuruldu. Buna göre BKM’nin sunduğu BKM Express, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesine aykırılık teşkil ediyor. Bu yüzden, aynı kanunun 8. maddesi kapsamında menfi tespit belgesi verilemeyeceği de dile getirildi. 4054 sayılı kanunun 5. maddesi kapsamında olan şartları da taşımadığı belirtilen hizmete muafiyet tanınamayacağı açıklandı. Bu nedenle de BKM’ye tanınan muafiyet geri alındı.

Alınan kararla beraber BKM Express‘in 60 gün içinde kapanma süreci de başlamış oldu. 9 Eylül 2019’da yayınlanan kararın ardından BKM Express‘in resmi olarak kapatılması gerekiyor.

Öte yandan BKM‘nin karar için itiraz hakkı bulunuyor. Ancak itiraz edilmez ya da itiraz kabul edilmezse 9 Kasım 2019 tarihinde BKM Express‘in faaliyetlerine son vermesi ya da muafiyet kullanan özelliklerini devre dışı bırakması gerekiyor.

teknolojioku

hilton