Volkswagen uçan aracını tanıttı!

hac
ajans
Volkswagen Grubu, Çin’de tamamen elektrikli ve sürdürülebilir bireysel mobilite konusunda yeni adımlar atma kapsamın ilk elektrikli Dikey Kalkış ve İniş (eVTOL) yolcu uçağı prototipini tanıttı.

Volkswagen, Çin’de tamamen elektrikli ve sürdürülebilir bireysel mobilite konusunda yeni adımlar atma kapsamın ilk elektrikli Dikey Kalkış ve İniş (eVTOL) yolcu uçağı prototipini duyurdu. Volkswagen, 2020 yılında Çin’de başlattı uçan araç çalışmalarının ilk meyvesini almış oldu.

Uçuşlara 2023 yılında başlıyor

Yeni nesil mobilite çözümleri sunmak isteyen Volkswagen, yoğun araştırma, geliştirme çalışmalarından sonra ilk prototipi olan V.MO’yu ortaya koydu. Bu ilk prototipin tanıtımı, Çin’deki kaplan yılına gelmesi bakımından siyah ve altın rengine boyandı. Uçan araç ayrıca “Uçan Kaplan” olarak adlandırıldı.

Prototip konsepti, emisyonsuz mobilite için mevcut otonom sürüş çözümlerini ve batarya teknolojisini benimsemiş durumda. 10.6 m uzunluğunda ve 11.2 m kanat açıklığına sahip model, dikey kalkışlar için sekiz rotorunu ve yatay uçuş için iki pervanesini kullanıyor.

Volkswagen, konsepti optimize etmek için bu yıl içinde birkaç uçuş testi gerçekleştirecek ve geliştirilmiş bir prototip, 2023 yazının sonlarına kadar daha ileri test uçuşlarına tâbi tutulacak. Volkswagen’in uçan araç modeli dört yolcu ve eşyalarını taşımak üzere tasarlanıyor. Elektrikli uçan aracın menzilinin ise 200 km civarında olması bekleniyor.

Volkswagen’in yeni uçan aracı Çin’in kalabalık mega kentlerinde kentsel ve şehirlerarası ulaşımın geleceğinde önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor. Ticari kullanımının ilk aşamasında, V.MO’nun zengin Çinli müşteriler için VIP hava ulaşım hizmetlerinde birinci sınıf bir ürün olarak sunulması muhtemel görünüyor.

eVTOL hava araçları, yolcuları mevcut geleneksel kara taşımacılığı araçlarından daha hızlı ve verimli bir şekilde iki nokta arasında taşıyabilecek. Bu proje gelişmeyi sürdürdüğü taktirde, Volkswagen Grubu, Çin’de uçuş gerçekleştirebilmek için ilerleyen dönemde yetkili makamlara başvuracaktır.

teknolojioku.com

hilton