23 tonluk uzay roketi Dünya’ya düştü

hac
ajans

Çin’e ait bir roketin Cumartesi günü Dünya’ya kontrolsüz şekilde düştüğü açıklandı. ABD savunma bakanlığı yetkilileri, potansiyel olarak tehlikeli olarak kabul edilen roketin inişi hakkında bilgi paylaşmadıkları için Pekin’i eleştirdi.

ABD Uzay Komutanlığı, Long March 5B roketinin Cumartesi günü Hint okyanusu üzerinden Dünya atmosferine yeniden girdiğini doğruladı. Roketin, Borneo adasındaki Malezya eyaleti Sarawak yakınlarına düştüğü aktarıldı. Bununla birlikte, Çin’e sorularını yönelten komutanlık, uzay aracının ne tür bir enkaz bıraktığını ve çarptığı konumla ilgili ayrıntılı verileri sağlayıp sağlamayacağını sordu.

Düşen roket meteor zannedildi

Bu arada, söz konusu roket Malezya’da bazı insanlar tarafından meteor zannedildi. Twitter‘daki Malezyalı kullanıcılar, roketin düşme anına dair görüntüler paylaştı ancak ‘meteor’ olarak tanımladı. Uzayda yürüyen ilk Kanadalı astronot Chris Hadfield,videodaki cismin Çin roketi olduğunu belirtti.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezinden astrofizikçi Jonathan McDowell ise, roketten çıkan enkazın Sibu, Bintulu veya Brunei yakınlarına düşebileceğini ancak kalabalık bir bölgeye düşmüş olmasının ‘ihtimal’ dışı olduğunu söyledi.

March 5B roketi nedir?

Long March 5B roketi, geçtiğimiz hafta Pazar günü fırlatılmıştı. Roket, Çin’in inşa aşamasındaki Tiangong uzay istasyonuna ulaşmak üzere yola çıkan Wentian adlı mürettebatsız bir uzay aracını taşıyordu.

ABD’de yer alan Aerospace Corp isimli uzay araştırmaları şirketi, Çin’e ait roketin 22,5 ton ağırlığında olduğunu belirtti. Uzmanlar, roket gövdesinin atmosfere girince parçalanacağını ancak çok sayıda parçanın tehlikeli boyutlarda kalacağını söyleyerek uyardı.

Geçtiğimiz yıl da bir roketi kontrolsüz şekilde Dünya’ya düşen Çin, bu hafta başında konuya ilişkin yaptığı açıklamada, roketi yakından takip edeceğini ancak insanlar için çok az risk taşıdığını söylemişti.

teknolojioku.com

hilton