Renault fiyatları yarı yarıya düşürüyor! İşte yeni formül

hac
ajans

Sıfır otomobil piyasasındaki sıkıntılar alternatif çözümleri beraberinde getiriyor. Peki ama gerçekten ünlü markalar ikinci el pazarına girecekler mi?

Sıfır otomobil tedariki sadece ülkemizin değil dünya genelindeki hemen hemen bütün ülkelerin ortak sorunu.

Bu durumun temel sebebi ise tabi ki çip krizi nedeniyle otomobil üretiminin uzun süre sekteye uğramış olması. Bu soruna ilişkin çözüm önerilerinin en başında ise “Refactory” isimli uygulama geliyor.

Renault’un başını çektiği bu yeni girişim, ikinci el araçların yeniden fabrikaya alınarak bir dizi işlemden geçirildikten sonra yeniden satışa sunulması manasına geliyor.

Yani bir bakıma, arızalanan telefonun serviste yenisiyle değişmesi sonrası, serviste kalan telefonun tamir edilerek “refurbished” etiketiyle satılmasıyla aynı mantığa dayanıyor.

Burada en önemli unsur, ikinci el araçların ne kadarlık bir tamir tadilata tabi tutulacağı. Ancak bu üzerine düşünülerek çözülebilecek bir problem, sektörün devlerinin derdi ise başka.

Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu tarafından yapılan açıklamaya göre, Fransız otomotiv devi bu uygulamayı Fransa’da hayata geçirmek üzere harekete geçti.

Eğer bu girişim Fransa’da başarılı olursa, ilerleyen dönemde benzer bir çalışmayı ülkemizde de görebiliriz. Ancak Hakan Doğu’nun dikkatleri çektiği çok önemli bir nokta var o da ikinci el araç satışının da hiç de zannedildiği kadar yüksek olmadığı.

Öyle ki Doğu, ülkemizdeki araçların büyük kısmının 20 yaş üzeri olduğunu, insanların sıfır araç alamadıkları için mevcut araçlarını satmak yerine bakımlarını yaptırarak kullanmaya devam ettiklerini, bu yüzden de “Refactory” girişimi için bulunması gereken ikinci el araçların temininde sorun yaşanabileceğini belirtti.

teknolojioku.com

hilton