Hyundai’dan yeni teknoloji “Cam silecekleri hayat kurtaracak”

Hyundai ilerleyen zamanlarda yeni sunacağı özelliklerle kullanıcılara önemli teknolojileri sunmayı hedefliyor. Bunlar arasında Ön Cam silecekleri ve hologram teknolojisi yer alıyor.

İşinin zirvesinde olan otomotiv firmaları söz konusu olduğunda, Hyundai’nin başarabileceği başarıyı çok az kişi bilebiliyor. 

Tabii ki, olağanüstü büyümesini sürdürmek için bir şirketin, Hyundai’nin yaptığı gibi robotik ve daha yakın zamanda sentetik yakıtlarla yaptığı yeni teknolojilere yeniden yatırım yapması gerekiyor.

Doğal olarak, Ioniq 5 gibi elektrikli araçlar markanın devam eden ve öngörülen başarısının büyük bir parçası ve bu EV’ler belirli geleneksel özellikleri geçersiz kılabilirken, Hyundai’nin en yeni icadı, her tür arabada her tür sürücüye fayda sağlayacak bir şey.

Ortaya çıkarılan yeni patent başvuruları sayesinde, artık Hyundai’nin sabit duran araçların ne kadar güvenli olduğu konusunda büyük ilerlemeler kaydettiğini biliyoruz.Patent belgeleri, geçen hafta yayınlanmadan önce geçen yılın haziran ayında dosyalandı ve sadece “Silecek kullanarak aracın durumunu gösteren cihaz” başlığını taşıyor.

Bu ne anlama geliyor? Hyundai, sabit araçların daha kolay görülmesini ve tanımlanmasını sağlamak amacıyla LED aydınlatma, yansıtıcı malzemeler ve özel bir silecek kolu motorunu entegre eden bir ön cam silecek kolu tasarladı.

Bu bileşenler bir araya geldiğinde, Hyundai’nin icadı, karşıdan gelen trafiğe doğru geriye doğru yansıtılan tekrar eden bir renkli ışık darbesi (muhtemelen kehribar veya kırmızı) gösteriyor.

Geceleri otoyolda boş boş duran bir araba hayal edin. Gündüzleri bile uzaktan görmek zor olurdu. Bir çarpışmayı önlemek için, bu silecek kolu, aralıklı olarak yanıp sönen ve hatta bir yandan diğer yana “salınan” canlı bir ışık yansıtır. Bu, Hyundai’nin, bir araba durduğunda normalde kullanılan güvenlik üçgenlerinden çok daha etkili olacağını söylüyor.

Buluş, silecek kolunun bu uyarı ışığını aynı anda değişen mesafelere yansıtabildiğini ve böylece duran aracın tanımlanmasını ve yakın veya uzak mesafeden kaçınılmasını kolaylaştırdığını açıklamaya devam ediyor. En büyük fayda, yolcuların yolda kalan araçlarının arkasına bir güvenlik üçgeni koyarak kendilerini tehlikeye atmak zorunda kalmamasıdır.

Kilometrelerce öteden dikkat çeken dinamik bir uyarı ışığıyla, diğer yolda olan kullanıcılar, tıpkı inşaat araçlarında o devasa LED tabelaları etkinleştirirken yaptıkları gibi, hazırlanmak için bolca zamana sahip olacaklar. Ayrıca, bu buluş ayrıca bir dönüşü sinyallemenin ek bir yolu olarak kullanılabilir ve güvenliği daha da artırır.

Bu patent hiç üretilecek mi? Kim bilir, ancak yollarımızda araba kullanmayı daha güvenli hale getiren her şey keşfedilmeye değerdir.

teknolojioku.com