Honda’dan 40 milyar dolarlık yatırım

hac
ajans

2050 yılına kadar karbon nötrlüğü elde etmek için oldukça cesur elektrifikasyon planlarını açıkladı.

Japon otomobil üreticisi, yeni bir ürün grubu, pil üretimi ve yazılım geliştirme dahil olmak üzere EV segmentine 40 milyar dolar (5 trilyon yen) yatırım yapacak.

2030’a kadar 30 yeni Elektirkli Araç modeli geliyor

Şirket, her pazar için öze araçları piyasaya sürmeyi planlıyor ve yılda iki milyon üniteden fazla üretim hacmi hedefliyor.

Honda, şimdi başlayan ve on yılın ikinci yarısı boyunca devam eden şu araçları tanıtacak:

  • Kuzey Amerika: İki orta-büyük boy SUV, Prologue ve Acura. Şu anda GM ile ortaklaşa geliştiriliyorlar ve 2024’te piyasaya sürülmek üzere ayarlandılar.
  • Çin: 2027’ye kadar 10 yeni EV modeli.
  • Japonya: 2024’ün başında ticari kullanım için 8.000 $ (1 milyon ¥) değerinde oldukça ucuz bir mini EV. Bunu takiben, Honda kişisel kullanım için mini EV’leri ve elektrikli SUV’ları piyasaya sürecek. Honda’nın CEO’su Toshihiro Mibe, Japonya’nın hemen geniş ölçekli bir EV dağıtımını destekleyecek şarj altyapısından yoksun olması nedeniyle ticari aracın önce geleceğini açıkladı.

Hem donanım hem de yazılım katmanını içeren ve bulut bağlantılı özel bir EV platformu olan Honda e: Architecture’ın benimsenmesini işaret edecek. O zamana kadar şirket, Ultium EV Platformunu kullanarak çoğunlukla GM ile olan ortaklığına dayanacak .

GM ile olan ortaklık sayesinde Honda, maliyeti ve menzili onları “gazla çalışan araçlar kadar rekabetçi” kılacak uygun fiyatlı EV’leri piyasaya sürecek.

Kullanıma sunma, Kuzey Amerika’dan başlayarak 2027’de başlayacak.

Ayrıca bir bonus da var: Japon otomobil üreticisi, küresel olarak iki elektrikli spor modeli, bir uzmanlık ve bir amiral gemisi aracı piyasaya sürecek. Ne yazık ki, şimdilik elimizdeki tüm bilgiler bu kadar, ancak kulağa hoş geliyor.

Bu iddialı hedefleri gerçekleştirmek için Honda, Çin’in Guangzhou ve Wuhan’da özel EV tesisleri kurmayı planlıyor. Ayrıca, Kuzey Amerika’da özel bir EV üretim hattı kurmayı hedefliyor.

Değişime güç vermek

Honda, elektrifikasyona sorunsuz geçişini sağlamak için hem lityum iyon hem de katı hal pil teknolojilerine güveniyor.

Şimdilik, harici ortaklıklarını güçlendirerek her bölgeye sürekli olarak lityum iyon pil tedarikini güvence altına alacak; özellikle Kuzey Amerika’da GM ile, Çin’de CATL ile ve Japonya’da Envision AESC ile.

Bununla birlikte, on yılın ortalarından itibaren Honda, kendi araştırma ve geliştirme çalışmalarını katı pillere odaklayacak . 2024 baharına kadar faaliyete geçmesini umarak kendi tanıtım hattını inşa etmek için yaklaşık 343 milyon dolar (¥43 milyar yen) yatırım yapacak.

Şirket başarılı olursa 2020’lerin ikinci yarısında tanıtacağı modellerde yeni nesil pilleri kullanacak.

hilton